Milland Valley Trail Race Results 2010

Thanks to all the runners making this event one of the friendliest around! The heroes are all the marshals, helpers, time keepers, entry secretary etc. making this event possible. Also to the Milland Sports pavilion committee for the use of the field and pavilion and to MJ Brown for the port a loos.

Please find the results below. Any comments on any aspect of the race gratefully received: please e-mail the race director: tom.frost@westsussex.gov.uk.

Get out your diaries for next year and pencil in Sunday 7th August for event date in 2011. 98% sure it's taking place. The number of marshals available are a worry and we'll try our best to get them. Any local clubs willing to provide some for a donation let the race director know please.


NO. NAME CAT. CLUB Position Time Cat.Posn.
419 Julian Manning SM Denmead Striders 1 01:22:12 1
258 Nick Baker VM Denmead Striders 2 01:24:16 1
251 James Thompson SM   3 01:29:07 2
17 Jim Ashworth-Beaumont VM   4 01:29:23 2
438 Colin Wood SM Surrey Police 5 01:29:39 3
290 Steve Low VM Blackwater Valley Runners 6 01:29:57 3
512 Alasdair Leslie SM   7 01:30:02 4
272 Kenneth Heney SM London Heathside 8 01:31:12 5
477 Kier Saunders SM   9 01:31:15 6
364 David Truepenny VM Runnymede Runners 10 01:32:31 4
361 Tony Smith SM Stubbington Green RC 11 01:32:38 7
473 James Ogilvie SM Farnham Runners 12 01:33:18 8
423 Lee Weeks VM Denmead Striders 13 01:33:21 5
381 Darren Bird SM   14 01:33:39 9
426 Paul Fleming VM Haslemere Border AC 15 01:33:54 6
397 Tim Mitchell-Smith VM Victoria Park Harriers & Tower Hamlets AC 16 01:34:02 7
267 Eric Parker VM Portsmouth Joggers 17 01:34:10 8
409 Charles Ashby VM Farnham Runners 18 01:34:14 9
14 Jose Barretta SM Dulwich Runners 19 01:34:30 10
40 Dale Purdom VM Hardley Runners 20 01:34:30 10
441 Tim Willson SM   21 01:35:08 11
530 Chris Jenkins SM Portsmouth Joggers 22 01:35:51 12
514 James Baker SM   23 01:36:08 13
527 David Hellard SM Heathside Runners 24 01:36:09 14
362 Tony Casey VM Runnymede Runners 25 01:36:24 11
410 Warren Hannington VM Liss Runners 26 01:37:06 12
503 Graeme Mackay VM Dorking & Mole Valley AC 27 01:37:44 13
99 Peter Chapman SM   28 01:38:05 15
493 Peter Mitchell SM Andover AC 29 01:38:22 16
435 John Withey VM Southampton AC 30 01:38:24 14
86 Roger Gill SM   31 01:38:32 17
492 Simon Bowler VM Eton Tri Club 32 01:38:41 15
456 Martin Haylock SM   33 01:38:46 18
494 Melvin Vayle VM Broughton Bounders 34 01:38:52 16
299 Robert Russell VM   35 01:39:16 17
468 Nick Green VM GGAC 36 01:39:54 18
342 Steve Kitney VM Farnham Runners 37 01:40:01 19
292 Colin Hannant VM Seaford Striders AC 38 01:40:10 20
367 Sean Cassia SM   39 01:40:28 19
378 Raymond Butler SM Bishops Stortford Running Club 40 01:40:49 20
242 Martin Mankowski SM Sheen Shufflers 41 01:41:01 21
75 Bob Pentland SVM Portsmouth Joggers 42 01:41:20 1
58 Malcolm Trussler SVM   43 01:41:39 2
235 John Simmonds VM Hardley Runners 44 01:41:42 21
285 Nick Hitchcock SM Farnham Runners 45 01:41:47 22
73 Peter Barber SM Fareham Crusaders 46 01:42:07 23
372 Andy Carton SVM Winchester and District AC 47 01:42:21 3
330 Gwyn Jones VM Fleet & Crookham AC 48 01:42:25 22
431 Brendan Cottrell SM Sandhurst Joggers 49 01:42:43 24
485 Stephen Cooney VM Collingwood AC 50 01:42:50 23
439 Roderick Johnstone SM Southampton AC 51 01:43:05 25
370 David Binns VM Worthing Striders 52 01:43:12 24
374 Ian Shelley VM City of Salisbury A&RC 53 01:43:13 25
408 Malcolm Renyard SVM Hardley Runners 54 01:43:17 4
376 Brian Friend SVM Phoenix AC 55 01:43:27 5
44 Martin Loveless VM Hardley Runners 56 01:43:32 26
444 Dean Farnham SM Sutton Runners 57 01:43:43 26
478 Barry McElearney VM   58 01:43:59 27
67 Tom Cheetham VM Wimbledon Hercules 59 01:44:26 28
518 Rupert Rymond SM HBAC 60 01:44:38 27
284 Gabriela Hitchcock SL Farnham Runners 61 01:44:46 1
500 Rebecca Black VL Dorking & Mole Valley AC 62 01:44:55 1
19 Emma Whittaker-Axon SL Farnham Runners 63 01:45:16 2
319 John White VM   64 01:45:54 29
254 Dan Hubbard SM   65 01:46:13 28
412 Colin Gardner VM Gosport Road Runners 66 01:46:17 30
529 Nick Elford SM   67 01:46:23 29
366 Keith Edwards SM   68 01:46:27 30
387 Guy Phelps SVM Victory AC 69 01:46:28 6
499 Adam Holmes SVM Fleet & Crookham AC 70 01:46:34 7
203 Jane Georghiou SVL Farnham Runners 71 01:46:58 1
385 Nick Holmes VM Fleet & Crookham AC 72 01:47:00 31
396 Jenny Hunt SL Guildford and Godalming AC 73 01:47:12 3
243 Alan Pettitt VM Horsham Joggers 74 01:47:13 32
305 Martin Malherbe SM   75 01:47:16 31
72 Tom Heal SM   76 01:47:17 32
402 Alistair Longworth SM Romsey Road Runners 77 01:47:27 33
450 Marcus Lee VM Stubbington Green Runners 78 01:48:19 33
277 Matt Robinson SM   79 01:48:32 34
356 Jim Clow SVM Victory AC 80 01:48:57 8
230 Tom Rive SM   81 01:48:59 35
46 Christopher Chambers VM   82 01:49:00 34
259 Neal Dobson SM Portsmouth Joggers 83 01:49:01 36
210 Tim Brooks SM   84 01:49:12 37
246 Natasha Swan VL Seaford Striders 85 01:49:16 2
421 Mark Bailey VM Liss Runners 86 01:49:22 35
234 Brian Rumery SVM Eastleigh RC 87 01:49:32 9
283 Lee Gardener SM Fareham Crusaders 88 01:49:34 38
513 Ivan Lyons VM Phoenix AC 89 01:49:45 36
336 Ian Moore VM   90 01:49:51 37
433 Tim McIntyre VM Sutton Runners 91 01:50:00 38
416 Mark Rowland SM   92 01:50:06 39
449 Graham Miller VM Sutton Runners 93 01:50:10 39
489 Ian Poyner VM   94 01:50:15 40
209 David Davey SM   95 01:50:16 40
406 Martin Gould SM Elmbridge Road Runners 96 01:50:24 41
318 Nicola Golunska VL Portsmouth Joggers 97 01:50:26 3
317 Martin Bacon VM Portsmouth Joggers 98 01:50:27 41
233 Angela Agate VL Denmead Striders 99 01:50:44 4
94 Steve Feest VM Worthing Striders 100 01:51:00 42
229 Jon Leigh VM Stubbington Green R&AC 101 01:51:10 43
271 Christian Vaughan VM Farnham Triathlon Club 102 01:51:33 44
220 Malcolm Smith VM   103 01:51:39 45
517 Paul Beesley SM Farnham Runners 104 01:51:58 42
9 Bruce McLaren VM   105 01:52:18 46
414 Ken Lee SVM South London Harriers 106 01:52:29 10
392 James Hearle SM   107 01:52:31 43
373 Ian Scogings VM Portsmouth Joggers 108 01:52:37 47
391 Kate Grose SVL   109 01:52:44 2
386 Keith Ayres VM Horsham Joggers 110 01:52:58 48
465 Anthony Brookes SM   111 01:53:05 44
516 Clive Eve SM HBAC 112 01:53:11 45
338 Keith Woolven VM Fareham Crusaders 113 01:53:14 49
207 Viv Mitchell VL S.L.H. 114 01:53:18 5
443 Mark Aldred SM Sutton Runners 115 01:53:29 46
329 Graham Parsons VM   116 01:53:34 50
337 Stephen Currie VM Haslemere Border AC 117 01:53:37 51
226 Ruth Ashton SL The Mornington Chasers 118 01:53:43 4
314 David Ross VM Maidenhead AC 119 01:54:05 52
507 John O'Mahony VM   120 01:54:06 53
92 Gordon Coutts SM   121 01:54:14 47
20 Matt Lane VM Andover AC 122 01:54:20 54
295 Bethzabe Palma SL Mami 123 01:54:21 5
269 Angela Epps VL Farnham Runners 124 01:54:22 6
298 David Armstrong VM Farnham runners 125 01:54:23 55
280 Jeremy Lockett VM Maidenhead AC 126 01:54:26 56
36 Colin Elderfield VM Stubbington Green 127 01:54:36 57
393 Adrian Hearle VM   128 01:54:51 58
268 Will Cross SM   129 01:55:01 48
321 Jon Secrett SM   130 01:55:02 49
28 Terry Healy SVM Chichester Runners 131 01:55:03 11
425 Steven Robinson SM   132 01:55:08 50
1 Nelson Tingley SM   133 01:55:12 51
69 Paul Taylor VM   134 01:55:13 59
221 Mark Oliver VM Tone Zone Runners 135 01:55:26 60
85 Anne Davidson VL Dorking & Mole Valley AC 136 01:55:44 7
239 Catherine Allison SL Sheen Shufflers 137 01:55:48 6
483 Tom Picking SM   138 01:55:49 52
37 Tim Cummins VM Farnham Runners 139 01:55:59 61
204 John Gorham SVM City of Salisbury A&RC 140 01:56:00 12
77 Kate Harris VL Midhurst Milers 141 01:56:03 8
80 Colin Chambers VM Portsmouth Joggers 142 01:59:09 62
91 Marcus Allon VM Thames Turbo 143 01:56:25 63
97 Kevin Price SM   144 01:56:29 53
217 Phil Harron SM   145 01:56:30 54
202 Virginia Collins SVL Totton Runing Club 146 01:56:36 3
63 David Fleet SM Fareham Crusaders 147 01:56:39 55
323 Nicholas Simpson SM   148 01:56:43 56
324 Ian Morgan SM London Frontrunners 149 01:56:44 57
440 Mark Jennings SM Chichester Runners 150 01:56:47 58
475 Rod Baker VM Worthing Striders 151 01:56:48 64
484 Christopher Cramp VM Farnham Runners 152 01:56:54 65
432 Scott Bartley SM Sutton Runners 153 01:56:56 59
345 Keith Gardner SVM Fittleworth Flyers 154 01:56:57 13
436 Mick Nichols VM   155 01:57:05 66
300 Rik Vercoe SM   156 01:57:07 60
331 Graeme Hastings SM Reading Road Runners 157 01:57:11 61
52 Steve Harris SM   158 01:57:12 62
42 Jill Christie SL Hillingdon AC 159 01:57:20 7
219 Sarah House SL   160 01:57:21 8
497 Jim Gregory SM   161 01:57:24 63
509 Andrea Allocco SL Tri London 162 01:57:27 9
66 Tom Greenwood SM Liss Runners 163 01:57:28 64
54 Jeff Prestridge VM Serpentine RC 164 01:57:30 67
446 Michael Whelan SM   165 01:57:32 65
488 Michael Light VM   166 01:57:33 68
404 Peter Humphreys VM Compton Harriers 167 01:57:36 69
470 Catriona Sutherland SL   168 01:57:39 10
293 Phil Outram SM   169 01:57:49 66
27 Sandra Bayly SL Runnymede Runners 170 01:57:50 11
482 Olaf Hauenstein SM   171 01:57:52 67
291 Jannion Ireland SVL Fittleworth Flyers 172 01:57:53 4
351 Steven Piantoni SM   173 01:57:55 68
400 Sophie Greenhill SL   174 01:58:01 12
65 Helen Chalk SL Fareham Crusaders 175 01:58:05 13
34 Lisa Lewis VL Hardley Runners 176 01:58:16 9
424 Robert Murdoch VM Farnham Runners 177 01:58:19 70
451 Jan Lavis VL Burgess Hill Runners 178 01:58:22 10
471 Leigh Kember SM   179 01:58:32 69
457 Gordon Ruddock SM   180 01:58:33 70
253 Zenek Palmer SM   181 01:58:34 71
348 Mark Sykes VM Haywards Heath Harriers 182 01:58:48 71
41 Lindsay Bamford VL Farnham Runners 183 01:58:51 11
398 Michael Weston SM   184 01:59:09 72
458 Martin Farreley SM 185 01:59:19 73
355 Richard Roche VM Stubbington Green Runners 186 01:59:21 72
327 Alan Richardson VM Cove Joggers 187 01:59:22 73
481 James Hobden SM   188 01:59:23 74
415 Malcolm Fitzsimmons SVM Farnham Runners 189 01:59:28 14
395 Merilyn Davies SVL   190 01:59:49 5
7 Duncan Kerr SM   191 02:00:00 75
79 Andrew Gillespie VM Bournmouth AC 192 02:00:12 74
371 Anita Crawley VL Denmead Striders 193 02:00:17 12
383 Dave Sheridan VM Dorking & Mole Valley AC 194 02:00:22 75
417 David McElhenny SVM Hardley Runners 195 02:00:26 15
453 Richard Pearson SVM Southampton AC 196 02:00:32 16
231 Felicity Paton SL Tone Zone Runners 197 02:00:37 14
495 Guy Matthews SM   198 02:00:43 76
62 Mark Clawson SM Fittleworth Flyers 199 02:00:53 77
379 Penny Staton VL Tunbridge Wells Harriers 200 02:00:57 13
352 Steve Scott VM   201 02:01:17 76
365 Guy Moxom VM   202 02:01:18 77
248 Gareth Jones SM   203 02:01:21 78
339 Ian Hedley SM   204 02:01:33 79
51 Ceara Joyce VL Epsom Oddballs RC 205 02:01:53 14
508 Vivien Drake SVL Hardley Runners 206 02:01:59 6
428 Doug Smith SVM   207 02:02:06 17
296 John Kirk SVM Fittleworth Flyers 208 02:02:10 18
487 Ronald Light VM   209 02:02:15 78
262 Roger Hobbs VM Chichester Runners 210 02:02:42 79
281 Carolyn Lockett SVL Maidenhead AC 211 02:02:51 7
434 Tony Moorehouse VM Sutton Runners 212 02:03:10 80
466 Victoria Glassett SL Portsmouth Joggers 213 02:03:23 15
274 Brigitte Bokser VL   214 02:03:26 15
472 Dawn Davis VL Fittleworth Flyers 215 02:03:29 16
275 Austin Bokser SM   216 02:03:30 80
460 Tiziano Tesolin VM Alton Runners 217 02:03:44 81
501 Nick Reid SM   218 02:03:46 81
502 Sadie Macleod SL   219 02:03:47 16
76 Chris Wilson VM Hardley Runners 220 02:03:52 82
265 Charlotte Craig VL Dorking & Mole Valley AC 221 02:03:56 17
422 Ian McIntyre SVM Weymouth St Pauls 222 02:03:59 19
343 Russell Devitt SVM Shaftesbury Harriers 223 02:04:01 20
53 Peter Harris VM Totton RC 224 02:04:02 83
346 Simon Bodsworth VM   225 02:04:06 84
70 Jane Morgan VL Hardley Runners 226 02:04:20 18
81 Neil Boyce VM   227 02:04:21 85
437 Gary Clayton VM   228 02:04:42 86
3 Susan Boxall SVL Farnham Runners 229 02:04:49 8
384 Michael Moorcroft VM Chichester Runners 230 02:04:51 87
531 Huw Williams VM Hart Road Runners 231 02:05:04 88
388 Louise McKee VL Runnymede Runners 232 02:05:18 19
206 Fiona McNelis VL Hart Road Runners 233 02:05:23 20
448 Tim Withers SM Farnham Runners 234 02:05:42 82
525 Sigrid Edmundson SL   235 02:05:46 17
394 Kevin Irvine SVM Dorking & Mole Valley AC 236 02:05:50 21
467 David Phillips SVM Dorking & Mole Valley AC 237 02:05:54 22
526 Sara Notfors SL City Hash 238 02:05:57 18
228 John Lake SM   239 02:06:01 83
43 Jamie Collett SM   240 02:06:11 84
479 Paul Claxton SM   241 02:06:13 85
255 Frances Pickering SL   242 02:06:14 19
505 Angela Austin VL Hart Road Runners 243 02:06:25 21
215 Joe House SVM RNAC 244 02:06:48 23
498 Lee Harman SM   245 02:06:51 86
360 Jo Hunt SL   246 02:07:03 20
347 Ian Slaiding VM   247 02:07:04 89
214 Pete Morgan SM   248 02:07:13 87
420 Peter Dry SVM Fletcham & Leatherhead Dashers 249 02:07:14 24
382 Bill Hussey VM   250 02:07:15 90
353 Stephen Stoffel VM   251 02:07:33 91
208 John Locke VM   252 02:07:45 92
326 David Boulter VM Cove Joggers 253 02:07:48 93
312 Edward Pronger SM Fittleworth Flyers 254 02:07:56 88
418 Kate Robson SL   255 02:07:59 21
263 Tracy Jayant VL Chichester Runners & AC 256 02:08:18 22
93 Michelle Feest VL Worthing Striders 257 02:08:39 23
459 David Taylor VM   258 02:08:57 94
411 Cathy Stewart VL Alton Runners 259 02:09:06 24
236 Belinda Harding SVL Victory AC 260 02:09:19 9
359 Raoul Dittrich SM   261 02:10:15 89
520 Belinda Norris SVL Bracknell Runners 262 02:10:31 10
521 Elaine McEvilly VL Windle Vally Runners 263 02:10:32 25
490 Matthew Johnson SM Dulwich Runners 264 02:10:42 90
71 Woppy Keeling SVL   265 02:10:52 11
461 Ruth Saunders VL Steyning AC 266 02:11:00 26
26 Nick Le-Faye VM Purple Patch Runners 267 02:11:05 95
2 Leslie Boxall VM Farnham Runners 268 02:11:12 96
519 Alex Young SM   269 02:11:16 91
511 Ruth Pearson SL   270 02:11:33 22
375 Mark Coxhead VM Cruisers Running Club 271 02:11:34 97
224 Andrea Pinnick VL   272 02:11:35 27
476 Rob Burnand SVM   273 02:11:42 25
240 Vicky Lam SL Serpentine 274 02:11:45 23
287 Don Newman SVM 100 Marathon Club 275 02:11:52 26
325 Daniel Boulter SM Cove Joggers 276 02:12:04 92
407 John Rickman SVM Maidenhead AC 277 02:12:21 27
429 Keith Delderfield VM Burgess Hill Runners 278 02:12:56 98
294 Sharon McGuinness VL Swanley 279 02:12:59 28
279 Ian King VM Orpington Road Runners 280 02:13:00 99
313 Jackie Pronger SL Fittleworth Flyers 281 02:13:08 24
469 Sarah Tewetti SL   282 02:13:35 25
340 Paul Stevenson VM Tone Zone Runners 283 02:13:34 100
341 Stuart Thompson VM Tone Zone Runners 284 02:13:45 101
260 Emma Doven VL Farnham Runners 285 02:14:16 29
64 Nadia Malone SL   286 02:14:28 26
222 John Simister VM Stubbington Green R&AC 287 02:14:37 102
22 Rowen Learoyd SL   288 02:14:41 27
56 Esme Ireland SVL Winchester and District AC 289 02:14:42 12
12 Lisa Justice VL   290 02:14:46 30
528 Alvin Hudson SM City Hash 291 02:14:52 93
496 Emma Waterfall SL Serpentine Runners 292 02:14:53 28
315 Peter Chittenden SVM Tone Zone Runners 293 02:14:57 28
273 Elaine Garvican SL   294 02:15:07 29
334 Harriet Parsons VL   295 02:15:08 31
335 Caroline Schurmann SL Dulwich Runners 296 02:15:49 30
427 David Bateman VM Haslemere Border AC 297 02:15:51 103
363 Andy Beech SM   298 02:16:41 94
480 Peter Lawson VM   299 02:16:58 104
306 Dave Wright VM   300 02:17:00 105
212 Yasmin Anderson SL Striders Of Croydon 301 02:17:03 31
289 Mandy Britton VL Tone Zone Runners 302 02:17:17 32
201 Mark Newall VM   303 02:18:03 106
33 Simon Owen VM   304 02:18:10 107
328 Nigel Coopper SM   305 02:18:14 95
309 Alli Bone VL Portsmouth Joggers 306 02:18:24 33
276 Marianne Samuel VL   307 02:18:34 34
88 Malcolm Gumbrell SVM Winchester and District AC 308 02:18:40 29
464 Jenny Hinton SL Chichester Runners 309 02:18:52 32
95 Melanie Arr SL   310 02:18:59 33
223 Beth Pirie VL Victory AC 311 02:19:15 35
430 Diane Delderfield SVL Burgess Hill Runners 312 02:19:54 13
282 Sue Baker SVL Chichester Runners 313 02:20:31 14
39 Nathalie Garrison VL Farnham Runners 314 02:20:35 36
455 Alan Rowley SM Chichester Runners 315 02:21:04 96
454 Cosma Mirella Spalluto VL Southampton AC 316 02:21:41 37
311 Ania Ruszkowski VL Eton Tri Club 317 02:21:49 38
447 Peter Hartman SVM   318 02:22:01 30
237 Ellen Cottom VL   319 02:22:10 39
308 Caroline Freeman VL Farnham Runners 320 02:22:24 40
462 John Nicel SVM Fittleworth Flyers 321 02:22:55 31
486 Wendy Carley VL Farnham Runners 322 02:23:08 41
515 Edward Szary VM Weymouth St Paul 323 02:24:02 108
256 Hilary O'Shea SVL TRA 324 02:25:33 15
510 Martin Robson SVM Midhurst Milers 325 02:25:35 32
303 Christopher Stone SVM Hart Road Runners 326 02:25:43 33
8 Keith Miles VM Cambridge Harriers 327 02:28:13 109
257 Julie Russ SVL Farnham Runners 328 02:28:23 16
532 Sreeram Pamidighantam SM   329 02:28:47 97
16 Allison Walker VL   330 02:28:53 42
442 Monica Jervis VL Chichester Runners 331 02:29:37 43
463 Mike Noorbaccus SVM Oxted Runners 332 02:31:52 34
304 Anne Donaldson VL Hart Road Runners 333 02:32:07 44
21 Jo Williams VL   334 02:32:20 45
474 Michelle Purnell SL Evolution RC 335 02:32:26 34
307 Wendi Witton SVL UKnetrunner 336 02:34:38 17
232 Daniel Warner SVM   337 02:34:40 35
29 Kirstie Jackson SL   338 02:34:41 35
10 Trevor Burningham SM   339 02:35:33 98
506 Irene Schaafsma VL Romsey Road Runners 340 02:36:02 46
523 Nathan Dellow SM   341 02:37:32 99
522 Neil Doyle SM   342 02:37:33 100
320 Pauline Robinson SVL Portsmouth Joggers 343 02:38:02 18
445 Stephen Hartman VM   344 02:38:04 110
403 Jenny Browett VL   345 02:38:30 47
504 Geoff Mills SVM Hardley Runners 346 02:38:41 36
491 Richard Simpson SVM Fleet & Crookham AC 347 02:39:04 37
399 Elzbieta Burningham VL   348 02:40:41 48
238 Lisa Hewitt VL   349 02:41:15 49
264 Nick Bailey VM Victory AC 350 02:41:32 111
302 Gill Stone SVL Hart Road Runners 351 02:42:02 19
316 Martin Greaves VM Fittleworth Flyers 352 02:43:58 112
452 Jon Lavis VM Burgess Hill Runners 353 02:44:04 113
389 Julie Wing SVL Maidstone Harriers 354 02:47:11 20
524 Sara Collie VL Serpentine Runners 355 02:57:00 50
74 Debbie Pentland SVL Portsmouth Joggers 356 02:58:35 21
50 Julia Revill SVL Denmead Striders 357 02:58:36 22
405 Christopher Lees VM   358 03:00:51 114