Milland results 2007

After the dismal weather experienced this Summer , runners were keen get out and race on a hot and blazing race day . It brought a record number of competitors to both races , with just under 100 finishers in the 6 mile race and just under 300 in the 21km race . There was a last minute scare with the report of the foot and mouth outbreak in nearby Surrey . A half mile section of the course needed to be re-routed to miss crossing a cattle grazing area . This did not seem to diminish the runners enjoyment of a very scenic Sussex valley.


First off were the runners in the 21km race . The winner was City of Portsmouth A.C.’s Paul Bleach . He made short work of the numerous hills to complete the course in 1 hour 21’ 49” also to take the men’s veterans category prize.  Second man was Nick Baker of Denmead Striders finishing 1’ 14” behind Bleach ; closely followed by third man Ian White of Farnham Triathlon Club , 22” behind Baker. Many times Super veteran winner Malcolm Renyard triumphed again taking 1 hour 37’ 15” .

In the ladies category Kate Brown of The Army’s Athletic Association took 1 hour 35’ 16” to take the winning lady’s trophy . Second lady and winning veteran was Sharon Hawkins all the way from Invicta East Kent A.C. Taking 2’ 9” longer than Brown . Third lady was Haywards Heath Harriers runner Ann Sinnett 53” behind Hawkins. Winner of the ladies super veterans category was Jane Davies from Epson and Ewell Harriers in 1 hour 48' 43".

The 6 mile race offered a less strenuous route than the longer race but still included the high Older Hill . This race stated half an hour behind the 21km race and runs over the route of the later part of the longer race. The clear winner was Robert Watts from Highgate Harriers . He finished 1’ 22” in front of second man Richard Johnson in 32’ 03” . Third man in was veteran winner Phil Guest in 34’ 18”. The host club – Liss Runners - had one category winner with Alan Davidson taking the super veterans category in 40’ 37”.

In the ladies section there was a tight finish with Highgate Harriers’ Marguerite Lazell just getting the best of Portsmouth Triathlon club member and winning veteran Anne Buckley by 5 seconds . Lazell time being 40’ 28” . Third lady was Portsmouth Joggers Rosalinda Marsh in 43’ 07”. Toni Mcqueen took first super veterans category in 45’ 18”.

Many thanks to all the hard working helpers and marshals , The Milland Sports Pavilion committee for the superb venue , Salomon for the spot prizes , MJBrown for the loos and of course to all the runners for taking part and making for a very friendly event.

Any comments or suggestions please e-mail : tom.frost@westsussex.gov.uk or call 01243 752385 (working day).
 
MILLAND VALLEY TRAIL RACE - 5.8.07 - RESULTS 6 MILE ROUTE
POS.------NAME-----TIME-POS. IN CAT.-----CLUB
1ST ROBERT WATTS 32' 03" 1ST SM HIGHGATE HARRIERS
2ND RICHARD JOHNSON 33' 25" 2ND SM UNATTACHED
3RD PHIL GUEST 34' 18" 1ST VM PORTSMOUTH JOGGERS
4TH NEIL MCALPINE 35' 13" 3RD SM CHICHESTER RUNNERS
5TH CHRIS WILLE 35' 27" 4TH SM UNATTACHED
6TH TIM WILLSON 35' 47" 5TH SM UNATTACHED
7TH NEIL STRACHAN 38' 44" 2ND VM MIDHURST MILERS
8TH TONY FLYNN 40' 04" 3RD VM UNATTACHED
9TH CHRIS WILLSON 40' 10" 6TH SM UNATTACHED
10TH PETER WILLSON 40' 23" 7TH SM UNATTACHED
11TH MARGUERITE LAZELL 40' 28" 1ST SL HIGHGATE HARRIERS
12TH ANNE BUCKLEY 40' 33" 1ST VL PORTSMOUTH TRI. CLUB
13TH ALAN DAVIDSON 40' 37" 1ST SVM LISS RUNNERS
14TH JAMES HILL 40' 42" 8TH SM UNATTACHED
15TH MARTYN ROSE 40' 57" 4TH VM UNATTACHED
16TH TIM LAWREY 41' 14" 9TH SM UNATTACHED
17TH NICHOLAS DARLINGTON 42' 18" 10TH SM UNATTACHED
18TH GEOFF WILSON 42' 19" 2ND SVM EPSOM ODDBALLS
19TH GRAHAM FODEN 42' 24" 3RD SVM VICTORY AC
20TH JOSEPH MERLINI 42' 36" 5TH VM UNATTACHED
21ST GLEN CRIPPS 42' 52" 6TH VM UNATTACHED
22ND SAMUEL EMPRINGHAM 42' 58" 11TH SM UNATTACHED
23RD ROSALIND MARSH 43' 07" 2ND VL PORTSMOUTH JOGGERS
24TH SAM OGLIVIE 43' 15" 12TH SM UNATTACHED
25TH ROB KITT 43' 40" 7TH VM VICTORY AC
26TH NATASHA YOUNG 44' 15" 2ND SL MIDHURST MILERS
27TH STEVE HORN 44' 20" 13TH SM HAYWARDS HEATH HARRIERS
28TH BRETT HARWELL 44' 39" 14TH SM UNATTACHED
29TH GORDON OSBORN 45' 09" 4TH SVM VICTORY AC
30TH TONI MCQUEEN 45' 18" 1ST SVL READING ROAD RUNNERS
31ST ROGER OCKENDEN 45' 26" 5TH SVM ARENA 80
32ND KEITH HUMPHREY 45' 29" 8TH VM ROAD RUNNERS CLUB
33RD ROBERT PURCHASE 45' 31" 6TH SVM HAYWARDS HEATH HARRIERS
34TH LEE HEPWORTH 45' 37" 15TH SM UNATTACHED
35TH MICHAEL FAY 46' 25" 16TH SM FORMULA ONE , NOTTINGHAM
36TH PAUL CHANNING 46' 27" 9TH VM PORTSMOUTH JOGGERS
37TH LISA DONMALL 46' 29" 3RD VL UNATTACHED
38TH RICHARD CIESLIK 46' 41" 10TH VM UNATTACHED
39TH MICHAEL AGATE 46' 57" 7TH SVM FITTLEWORTH FLYERS
40TH DEBBIE TAYLOR 47' 03" 4TH VL UNATTACHED
41ST KERRY NEAL 47' 15" 5TH VL FITTLEWORTH FLYERS
42ND STEVE JUDKINS 47' 17" 8TH SVM PORTSMOUTH JOGGERS
43RD DAVID PETERS 47' 21" 9TH SVM RNAC
44TH JACQUELINE MERLINI 48' 10" 6TH VL UNATTACHED
45TH MATTHEW QUICK 48' 13" 11TH VM UNATTACHED
46TH ROBERT EDWARDS 48' 39" 9TH SVM VICTORY AC
47TH HOWARD WRIGHT 48' 59" 10TH SVM VICTORY AC
48TH LOUISE DELL 49' 17" 3RD SL UNATTACHED
49TH JEREMY LARCOMBE 49' 26" 12TH VM FITTLEWORTH FLYERS
50TH CHRIS WELSH 49' 37" 13TH VM UNATTACHED
51ST PAMELA SPURGE 49' 56" 7TH VL PORTSMOUTH JOGGERS
52ND JAMES HIGHFIELD 50' 04" 17TH SM UNATTACHED
53RD KATE KNOX 50' 13" 4TH SL UNATTACHED
54TH EDDIE WINTER 50' 20" 18TH SM UNATTACHED
55TH MIKE MACENRI 50' 37" 14TH VM FAREHAM CRUSADERS
56TH ROBERT HEPPELL 50' 50" 19TH SM UNATTACHED
57TH KEVIN TUFTON 51' 10" 20TH SM HAVERING MAYESBROOK AC
58TH ANDREA BAKER 52' 07" 5TH SL UNATTACHED
59TH PAUL KEELEY 52' 26" 15TH VM UNATTACHED
60TH ALLISON BONE 52' 22" 8TH VL PORTSMOUTH JOGGERS
61ST DAVID ANDERSON 52' 49" 16TH VM FARNHAM TRI. CLUB
62ND SONYA WELSH 52' 58" 9TH VL UNATTACHED
63RD TANYA LANE 53' 01" 10TH VL UNATTACHED
64TH BAZDAR SAUH 53' 02" 21ST SM UNATTACHED
65TH NIGEL SELLY 53' 04" 17TH VM PORTSMOUTH TRI. CLUB
66TH JENNY WILK 53' 31" 6TH SL UNATTACHED
67TH JOHN VOSE 53' 35" 11TH SVM STUBBINGTON GR. RUN. & AC
68TH MICHAEL DEE 54' 24" 12TH SVM HENFIELD JOGGERS
69TH GRAHAM JONES 54' 36" 13TH SVM CIVIL SERVICE SPORTS CLUB
70TH SLYVIA CAWTE 55' 04" 11TH VL GOSPORT ROAD RUNNERS
71ST ALAN SANDERS 55' 05" 18TH VM GOSPORT ROAD RUNNERS
72ND MARLENE LETHEREN 55' 38" 2ND SVL TOTTON RUNNING CLUB
73RD GORDON PEERS 57' 18" 14TH SVM UNATTACHED
74TH ROWENA ROGERS 57' 21" 7TH SL DENMEAD STRIDERS
75TH DEBBIE PENTLAND 57' 34" 12TH VL PORTSMOUTH JOGGERS
76TH ALISTAIR JACKSON 57' 50" 15TH SVM VETERANS AC
77TH PAULINE ROBINSON 57' 56" 3RD SVL PORTSMOUTH JOGGERS
78TH ZOE SKILTON 58' 38" 8TH SL FORMULA ONE , NOTTINGHAM
79TH SHARON WHEELER 1H 00' 13" 13TH VL CROWBOROUGH RUNNERS
80TH SUE ESSLEMONT 1H 00' 59" 14TH VL EPSOM ALLSORTS
81ST CATHERINE PITTICK 1H 01' 14" 15TH VL FAREHAM CRUSADERS
82ND JULIE WING 1H 01' 45" 4TH SVL MAIDSTONE HARRIERS
83RD CLAIRE WHITEHEAD 1H 02' 04" 9TH SL UNATTACHED
84TH STEPHEN CAWTE 1H 02' 09" 19TH VM GOSPORT ROAD RUNNERS
85TH PATRICIA CUMMINS 1H 03' 45" 5TH SVL WORTHING STRIDERS
86TH PAUL TEAGUE 1H 03' 55" 20TH VM UNATTACHED
87TH BRYAN TAYLOR 1H 04' 10" 16TH SVM WORTHING STRIDERS
88TH CAROL MURRAY 1H 06' 10" 21ST VM PORTSMOUTH TRI. CLUB
89TH NICKY BOYETT 1H 06' 12" 10TH SL UNATTACHED
90TH LIZ MACENRI 1H 06' 25" 16TH VL FAREHAM CRUSADERS
91ST JENNY COBBY 1H 13' 52" 6TH SVL HENFIELD JOGGERS
92ND HUGH PRITCHARD 1H 14' 10" 17TH SVM GOSPORT ROAD RUNNERS
93RD STEPHEN WING 1H 16' 25" 18TH SVM MAIDSTONE HARRIERS
94TH DOMINIQUE WELBURY 1H 16' 27" 7TH SVL CROWBOROUGH RUNNERS
95TH STEVE LITTLETON 1H 27' 16" 22ND SM FITTLEWORTH FLYERS
96TH CHRISTINA HILLS 1H 27' 23" 11TH SL FITTLEWORTH FLYERS
97TH CYNTHIA DEE 1H 31' 05" 8TH SVL HENFIELD JOGGERS
  END OF 6 MILE RACE FINISHERS      



MILLAND VALLEY TRAIL RACE - 5.8.07 - RESULTS 21KM ROUTE
POS. -----NAME---TIME--POS. IN CAT.--------- CLUB
1ST PAUL BLEACH 1H 21' 49" 1ST VM CITY OF PORTSMOUTH AC
2ND NICK BAKER 1H 23' 03" 1ST SM DENMEAD STRIDERS
3RD IAN WHITE 1H 23' 25" 2ND VM FARNHAM TRI. CLUB
4TH MIKE BRADFIELD 1H 27' 15" 2ND SM DATCHET DASHERS
5TH PHIL SANGER 1H 27' 25" 3RD SM EPSOM & EWELL HARRIERS
6TH DAVID LODGE 1H 29' 55" 3RD VM HART ROAD RUNNERS
7TH STEVE CABLE 1H 30' 11" 4TH VM ISTEAD & IFIELD HARRIERS
8TH STEPHEN GOULDING 1H 30' 23" 5TH VM PEWSEY VALE RC
9TH MATTHEW CHEYNEY 1H30' 37" 4TH SM UNATTACHED
10TH STEVE LOW 1H 31' 12" 6TH VM BLACKWATER VALLEY RUNNERS
11TH MIKE WINN 1H 32' 35 5TH SM UNATTACHED
12TH DAVID ROSS 1H 32' 58" 6TH SM SUTTON
13TH PAUL FLEMING 1H 33' 57" 7TH VM HASLEMERE BORDER AC
14TH SIMON LOUHANE 1H 34' 25" 7TH SM CASTLE WOOD PLODDERS
15TH SIMON KING 1H 34' 44" 8TH SM UNATTACHED
16TH GRAHAM LYALL 1H 35' 03" 8TH VM HAYWARDS HEATH HARRIERS
17TH JOHN WITHEY 1H 35' 07" 9TH VM SOUTHAMPTON RC
18TH KATE BROWN 1H 35' 16" 1ST SL ARMY AA
19TH BOB PENTLAND 1H 35' 32" 10TH VM PORTSMOUTH JOGGERS
20TH ALASTAIR DOYLE 1H 36' 01" 11TH VM UNATTACHED
21ST GEOFF BUTLER 1H 36' 14" 12TH VM EPSOM & EWELL HARRIERS
22ND COLIN HANNANT 1H 36' 44" 13TH VM SEAFORD STRIDERS
23RD JAMES PENNICOTT 1H 37' 02" 9TH SM CHICHESTER RUNNERS
24TH MALCOLM RENYARD 1H 37' 15" 1ST SVM HARDLEY RUNNERS
25TH SHARON HAWKINS 1H 37' 25" 1ST VL INVICTA EAST KENT AC
26TH NICK HOLMES 1H 37' 43" 14TH VM FLEET & CROOKHAM AC
27TH ANDREW BREAKSPEAR 1H 37' 50" 15TH VM READING ROAD RUNNERS
28TH ANN SINNETT 1H 38' 18" 2ND VL HAYWARDS HEATH HARRIERS
29TH ADAM HOLMES 1H 38' 19" 16TH VM FLEET & CROOKHAM AC
30TH JIM CLOW 1H 38' 22" 2ND SVM VICTORY AC
31ST MARK HAMILTON 1H 38' 35" 10TH SM UNATTACHED
32ND DALE PURDOM 1H 38' 53" 17TH VM HARDLEY RUNNERS
33RD NICK CASBURN 1H 39' 03" 11TH SM CHICHESTER RUNNERS
34TH DEBBIE WENMAN 1H 39' 21" 3RD VL CHILTERN HARRIERS AC
35TH TONY BRITTEN 1H 39' 43" 18TH VM WINCHESTER & DIST. HARRIERS
36TH NADIA FAASEN 1H 40' 09" 2ND SL UNATTACHED
37TH GLENN HATRICK 1H 40' 19" 12TH SM UNATTACHED
38TH DAVE ARNOLD 1H 40' 26" 19TH VM VEGAN RUNNERS
39TH MIKE WILSON 1H 40' 34" 4TH VL TVH
40TH MAT SHAYNOR 1H 50' 51" 13TH SM BASINGSTOKE & MID. HANTS. AC
41ST GUY PHELPS 1H 41' 02" 3RD SVM VICTORY AC
42ND BRIAN FRIEND 1H 41' 33" 20TH VM UNATTACHED
43RD DAVID BARNES 1H 41' 42" 21ST VM EASTLEIGH RC
44TH GERRETT TURBETT 1H 41' 45" 14TH SM LONDON HEATHSIDE
45TH DAN LOXTON 1H 41' 48" 15TH SM UNATTACHED
46TH ANDY CARTON 1H 41' 54" 22ND VM WINCHESTER & DIST. HARRIERS
47TH STUART PRENTICE 1H 41' 57" 16TH SM HAYWARDS HEATH HARRIERS
48TH PAUL SPURGE 1H 42' 01" 23RD VM PORTSMOUTH JOGGERS
49TH MICHAEL TURNEY 1H 42' 12" 24TH VM CHILTERN HARRIERS AC
50TH TRACEY RANSON 1H 42' 20" 3RD SL SPRINGFIELD STRIDERS
51ST PAUL CARTER 1H 42' 22" 25TH VM HAVANT AC
52ND JAN DEN HARTOG 1H 42' 53" 17TH SM UNATTACHED
53RD GERRY SMITH 1H 43' 01" 4TH SVM EPSOM & EWELL HARRIERS
54TH MAX BRADWELL 1H 43' 17" 18TH SM EPSOM & EWELL HARRIERS
55TH BRYCE DUFF 1H 43' 26" 19TH SM FLEET & CROOKHAM AC
56TH MILES CUDMORE 1H 43' 37" 26TH VM WINDLE VALLEY RUNNERS
57TH IVAN BERTRAM 1H 43' 47" 27TH VM FITTLEWORTH FLYERS
58TH PAUL BURGESS 1H 44' 03" 28TH VM SAFFRON STRIDERS AC
59TH GRAHAM CAULDER 1H 44' 20" 29TH VM EPSOM & EWELL HARRIERS
60TH GWYN JONES 1H 44' 28" 30TH VM FLEET & CROOKHAM AC
61ST DAVID CONRADSON 1H 44' 29" 20TH SM SOUTHAMPTON RC
62ND MICK RIMMER 1H 44' 32" 31ST VM VEGATERIAN CYCLING & AC
63RD SANRDA REYNOLDS 1H 44' 38" 5TH VL CHILTERN HARRIERS AC
64TH NEIL TOLFREY 1H 44' 47" 32ND VM VICTORY AC
65TH GAVIN LONG 1H 44' 51" 21ST SM SAFFRON STRIDERS AC
66TH JIM MAHONEY 1H 44' 56" 33RD VM UNATTACHED
67TH BRIAN RUMARY 1H 44' 57" 34TH VM EASTLEIGH RC
68TH JANE STEPHENS 1H 45' 01" 6TH VL EPSOM & EWELL HARRIERS
69TH DAVE LITTLE 1H 45' 03" 35TH VM GOSPORT ROAD RUNNERS
70TH WENDY DAVIES 1H 45' 05" 7TH VL WOKING AC
71ST GARFIELD JONES 1H 45' 20" 36TH VM UNATTACHED
72ND MICHAEL SMITH 1H 45' 22" 37TH VM UNATTACHED
73RD ANN MORRISON 1H 45' 24" 4TH SL CLAPHAM CHASERS RC
74TH HAYDEN WAGHORN 1H 45' 34" 38TH VM WORTHING STRIDERS
75TH DAVE LUCAS 1H 45' 50" 22ND SM UNATTACHED
76TH NICOLA BLANDFORD 1H 45' 51" 5TH SL SOUTHAMPTON RC
77TH MARTIN LOVELESS 1H 46' 08" 39TH VM HARDLEY RUNNERS
78TH ANNE DAVIDSON 1H 46' 10" 8TH VL DORKING & MOLE VALLEY AC
79TH GRAEME BROWN 1H 46' 31" 40TH VM EPSOM ODDBALLS RC
80TH HEATHER BUCKINGHAM 1H 47' 37" 6TH SL SOUTHAMPTON RC
81ST NATASHA SWAN 1H 47' 44" 7TH SL SEAFORD STRIDERS
82ND IVAN LYONS 1H 47' 50" 41ST VM BRIGHTON HASH HOUSE HAR.
83RD ANDREW IRELAND 1H 48' 01" 23RD SM UNATTACHED
84TH PHIL DAVIES 1H 48' 10" 42ND VM THE STRAGGLERS
85TH COLIN HARLEY 1H 48' 29" 43RD VM CHICHESTER RUNNERS
86TH RICHARD PEARSON 1H 48' 39" 5TH SVM SOUTHAMPTON RC
87TH JANE A DAVIES 1H 48' 43" 1ST SVL EPSOM & EWELL HARRIERS
88TH JIM WHITMARSH 1H 48' 50" 44TH VM EASTLEIGH RC
89TH JOANNA CURTIS 1H 48' 52" 2ND SVL ALTON RUNNERS
90TH PHIL HOY 1H 49' 06" 45TH VM PORTSMOUTH JOGGERS
91ST TIM YOUNG 1H 49' 09" 24TH SM MIDHURST MILERS
92ND MARCUS LEE 1H 49' 10" 25TH SM STUBBINGTON GR. & AC
93RD NICK KIMBER 1H 49' 11" 46TH VM STUBBINGTON GR. & AC
94TH STEPHEN SEAR 1H 49' 17" 26TH SM FLEET & CROOKHAM AC
95TH SEAN BRADY 1H 49' 20" 27TH SM LISS RUNNERS
96TH GINA TURNER 1H 49' 40" 9TH VL VICTORY AC
97TH MICHAEL LETHEREN 1H 49' 49" 47TH AM LORDSHILL RR
98TH JOHN SIMMONDS 1H 49' 51" 48TH VM HARDLEY RUNNERS
99TH CHARLES BARWICK 1H 50' 01" 28TH SM UNATTACHED
100TH SIMON JOHN BONELL 1H 50' 08" 29TH SM LARKFIELD AC
101ST PETER DRY 1H 50' 21" 49TH VM EPSOM ODDBALLS RC
102ND JANINE ROBERTS 1H 50' 25" 10TH VL HART ROAD RUNNERS
103RD TIM BROWN 1H 50' 33" 50TH VM UNATTACHED
104TH JEREMY WILDE 1H 50' 41" 51ST VM UNATTACHED
105TH ANGELA CARPENTER 1H 51' 03" 11TH VL CHICHESTER RUNNERS
106TH ALAN RICHARDSON 1H 51' 06" 52ND VM COVE JOGGERS
107TH DAVE BENDON 1H 51' 20" 53RD VM PORTSMOUTH TRI. CLUB
108TH ELIZABETH BONELL 1H 51' 25" 8TH SL LARKFIELD AC
109TH JIM ORGAN 1H 51' 37" 6TH SVM ALDERSHOT FARNHAM & DIST.AC
110TH ROBERT PARKINSON 1H 51' 38" 54TH VM SOUTHAMPTON RC
111TH JEFF COLLIER 1H 51' 47" 55TH VM CROWBOROUGH RUNNERS
112TH KEVIN BATTELL 1H 51' 48" 56TH VM CROWBOROUGH RUNNERS
113TH ANDY DURHAM 1H 51' 55" 57TH VM UNATTACHED
114TH GEOFF POWELL 1H 52' 02" 30TH SM GOSPORT ROAD RUNNERS
115TH RAY WALSH 1H 52' 25" 58TH VM UNATTACHED
116TH JOHN ANDERSON 1H 52' 27" 31ST SM UNATTACHED
117TH ALISON HAMLETT 1H 52' 32" 9TH SL CLUB RUNNERS WORLD
118TH STEVEN SEATON 1H 52' 33" 59TH VM CLUB RUNNERS WORLD
119TH DAVE MITCHELL 1H 52' 34" 7TH SVM EPSOM & EWELL HARRIERS
120TH GEOFF HURRELL 1H 52' 36" 60TH VM PADDOCK WOOD AC
121ST JANICE MOOREKITE 1H 52' 55" 2ND SVL INVICTA EAST KENT AC
122ND PAUL MCGUINNESS 1H 53' 06" 32ND SM CRANLEIGH TOR. & HARE
123RD KATE LOACH 1H 53' 09" 12TH VL CHILTERN HARRIERS AC
124TH WARWICK BILHAM 1H 53' 28" 8TH SVM SOUTH LONDON HARRIERS
125TH HILARY HILLHOUSE 1H 53' 43" 13TH VL THE STRAGGLERS
126TH ANDY HEATH 1H 53' 55" 61ST VM UNATTACHED
127TH MARTIN GOULD 1H 54' 19" 33RD SM BLACKWATER VALLEY RUNNERS
128TH JOANNA GAPP 1H 54' 22" 10TH SL CITY OF NORWICH AC
129TH TOM ROGERS 1H 54' 23" 62ND VM FARNHAM TRI. CLUB
130TH NEIL MOORE 1H 54' 38" 34TH SM BRIGHTON HASH HOUSE HAR.
131ST DAVE ROOTS 1H 54' 45" 63RD VM SOUTHAMPTON RC
132ND ALAN DOWNTON 1H 54' 54" 64TH VM UNATTACHED
133RD VIVIEN DRAKE 1H 55' 10" 3RD SVL HAWLEY RUNNERS
134TH COLIN GARDNER 1H 55' 22" 65TH VM GOSPORT ROAD RUNNERS
135TH MARK PEARCE 1H 55' 35" 35TH SM CASTLE WOOD PLODDERS
136TH JULIE GOULDING 1H 55' 55" 14TH VL PEWSEY VALE RC
137TH PAUL BAKER 1H 56' 00" 36TH SM UNATTACHED
138TH MATTHIAS MAHR 1H 56' 12" 37TH SM RANLEIGH
139TH SIMON KAY 1H 56' 15" 38TH SM UNATTACHED
140TH TIM SPENCER 1H 56' 19" 39TH SM SOUTHAMPTON RC
141ST ANDREW HOLLEY 1H 56' 54" 40TH SM FITTLEWORTH FLYERS
142ND DAVID WILDMAN 1H 57' 20" 9TH SVM PADDOCK WOOD AC
143RD JOHN KIRK 1H 57' 25" 10TH SVM FITTLEWORTH FLYERS
144TH JAMES WELBURY 1H 57' 47" 66TH VM CROWBOROUGH RUNNERS
145TH PETER MADDISON 1H 57' 48" 11TH SVM CROWBOROUGH RUNNERS
146TH CEARA JOYCE 1H 57' 58" 15TH VL EPSOM ODDBALLS RC
147TH RICHARD PINHEY 1H 58' 08" 67TH VM MIDHURST MILERS
148TH COLIN HART 1H 58' 20" 12TH SVM COVE JOGGERS
149TH TIM MUIR 1H 58' 21" 68TH VM BRACKNELL FOREST RUNNERS
150TH DEREK PENNICOTT 1H 58' 28" 13TH SVM CHICHESTER RUNNERS
151ST MARK ARMITAGE 1H 58' 51" 41ST SM HAYWARDS HEATH HARRIERS
152ND MICHAEL GREENWOOD 1H 58' 53" 42ND SM UNATTACHED
153RD JIM MUNDY 1H 59' 03" 14TH SVM SUTTON RUNNERS
154TH MICHELLE BLARYDON 1H 59' 04 11TH SL SERPENTINE
155TH IAN POYNER 1H 59' 06" 43RD SM UNATTACHED
156TH JERRY BENDLE 1H 59' 07" 69TH VM UNATTACHED
157TH PAUL ALLEN 1H 59' 08" 70TH VM LINGFIELD RC
158TH ABI WEEDS 1H 59' 18" 12TH SL RANLEIGH
159TH BRIAN FISHER 1H 59' 19" 15TH SVM COVE JOGGERS
160TH LUCY CLAYTON 1H 59' 46" 13TH SL SANDHURST JOGGERS
161ST GAVIN SEALE 1H 59' 57" 71ST VM PORTSMOUTH JOGGERS
162ND MARTIN BACON 1H 59' 58" 72ND VM PORTSMOUTH JOGGERS
163RD IAN MORGAN 2H 00' 35" 44TH SM UNATTACHED
164TH NEAL RICHARDSON 2H 00' 38" 73RD VM SUTTON RUNNERS
165TH RUKI SIDHLIA 2H 00' 53" 16TH VL DULWICH
166TH ROSEMARY LEWIS 2H 01' 38" 17TH VL HEATHFIELD RUNNERS
167TH LEWIS HAYWARD 2H 01' 40" 74TH VM UNATTACHED
168TH KEVIN SHEENAN 2H 01' 42" 75TH VM UNATTACHED
169TH DAVID WHITEHEAD 2H 01' 45" 16TH SVM TRA
170TH RICHARD HURRELL 2H 01' 51" 76TH VM UNATTACHED
171ST IAN DAVIDSON 2H 01' 59" 77TH VM UNATTACHED
172ND DAVID PICK 2H 02' 11" 78TH VM MIDHURST MILERS
173RD MALCOLM HAGAN 2H 02' 41" 79TH VM VICTORY AC
174TH DOUGLAS MILLER 2H 02' 44" 45TH SM UNATTACHED
175TH BITA FARZAD 2H 03' 15" 18TH SL UNATTACHED
176TH JOHN LILL 2H 03' 17" 17TH SVM UNATTACHED
177TH JAMES DONALDSON 2H 04' 10" 46TH SM UNATTACHED
178TH RICHARD POPIEL 2H 04' 24" 80TH VM WHITTLEBURY ROAD RUNNERS
179TH ANDY FISKE-JACKSON 2H 04' 47" 47TH SM UNATTACHED
180TH MARK CHALLEN 2H 05' 04" 81ST VM TUFF FITTY TRI. CLUB
181ST RICHARD COMLEY 2H 05' 24" 82ND VM UNATTACHED
182ND SUSIE BRIGHTON 2H 05' 35" 19TH VL LONDON HEATHSIDE
183RD MARK CLAWSON 2H 05' 37" 48TH SM SAINTS AND SINNERS
184TH PAUL MULLIGAN 2H 05' 45" 49TH SM UNATTACHED
185TH ALISON CHASE 2H 05' 52" 20TH VL PORTSMOUTH JOGGERS
186TH PETER HUTCHINSON 2H 06' 05" 18TH SVM UNATTACHED
187TH JAMES PERROTT 2H 06' 07" 50TH SM UNATTACHED
188TH PATRICK WALLER 2H 06' 09" 83RD VM BRACKNELL FOREST RUNNERS
189TH MARTYN GREAVES 2H 06' 23" 84TH VM HORSHAM JOGGERS
190TH TERESA WILLCOX 2H 06' 42" 21ST VL UNATTACHED
191ST JOHN JEFFS 2H 06' 44" 19TH SVM GOSPORT ROAD RUNNERS
192ND GRAHAM MILLE 2H 06' 53" 85TH VM SUTTON RUNNERS
193RD JOHN DUNN 2H 07' 11" 51ST SM UNATTACHED
194TH JOHN HAVELOCK 2H 07' 16" 86TH VM COVE JOGGERS
195TH BEKY HUGHES 2H 07' 18" 14TH SL CHILTERN HARRIERS AC
196TH SIMON HEPPELL 2H 07' 59" 52ND SM UNATTACHED
197TH CHRIS MATLOCK 2H 08' 02" 20TH SVM EPSOM ODDBALLS RC
198TH BARRY NETTHERCOTT 2H 08' 31" 87TH VM UNATTACHED
199TH JOANNE MEANEY 2H 08' 38" 15TH SL WORTHING STRIDERS
200TH JON PIPE 2H 08' 50" 53RD SM UNATTACHED
201ST MARILYN CROCKER 2H 09' 00" 4TH SVL VICTORY AC
202ND JEREMY LAWREY 2H 09' 14" 88TH VM UNATTACHED
203RD CHARLOTTE MCDONALD 2H 09' 40" 16TH SL UNATTACHED
204TH BRUCE MCLAREN 2H 09' 43" 89TH VM UNATTACHED
205TH FIONA HAMILTON-FOX 2H 09' 54" 22ND VL MIDHURST MILERS
206TH DAVID GRUNWELL 2H 10' 37" 21ST SVM CHICHESTER RUNNERS
207TH ANDREAS DOERFLER 2H 10' 47" 54TH SM UNATTACHED
208TH MARESE BRINK 2H 11' 00" 17TH SL UNATTACHED
209TH JAN LAVIS 2H 11' 15" 23RD VL BURGESS HILL
210TH SEAN O'BRIEN 2H 11' 35" 55TH SM UNATTACHED
211TH AMANDA GODFREY 2H 11' 44" 24TH VL VICTORY AC
212TH BELINDA HARDING 2H 11' 45" 25TH VL VICTORY AC
213TH SIMON FOX 2H 12' 37" 90TH VM UNATTACHED
214TH NICHOLAS LE-FAYE 2H 13' 14" 91ST VM UNATTACHED
215TH ARTHUR RABATIN 2H 13' 18" 56TH SM UNATTACHED
216TH CATHY STEWART 2H 13' 28" 26TH VL ALTON RUNNERS
217TH STAVROS KAPSALIS 2H 13' 45" 57TH SM UNATTACHED
218TH CHRISTOPHER STONE 2H 13' 49" 22ND SVM BLACKWATER VALLEY RUNNERS
219TH KRYSIA BRODA 2H 14' 11" 5TH SVL EPSOM ALLSORTS
220TH RUTH SAUNDERS 2H 15' 02" 27TH VL LANCING EAGLES
221ST ANNE WILKINSON 2H 15' 04" 28TH VL WORTHING & DIST. HARRIERS
222ND MICHELLE PARSONS 2H 15' 12" 18TH SL UNATTACHED
223RD PAUL COURTNEY 2H 16' 38" 92ND VM TADLEY RUNNERS
224TH PETER CHITTENDEN 2H 16' 40" 23RD SVM ROAD RUNNERS CLUB
225TH TIM POVEY 2H 17' 00" 24TH SVM READING ROAD RUNNERS
226TH DEBBY MCKAY 2H 17' 02" 29TH VL SANDHURST JOGGERS
227TH MIKE HEWISON 2H 17' 03" 58TH SM SANDHURST JOGGERS
228TH JANIS WHITE 2H 17' 25" 6TH SVL PORTSMOUTH TRI. CLUB
229TH KEVIN ORLEDGE 2H 17' 28" 93RD VM UNATTACHED
230TH MARK ROBINSON 2H 18' 05" 94TH VM BROUGHTON BOUNDERS
231ST STEVE BIENROWSKI 2H 18' 17" 95TH VM UNATTACHED
232ND PATRICE O'NEIL 2H 18' 19" 19TH SL UNATTACHED
233RD COLIN CHAMBERS 2H 18' 39" 96TH VM PORTSMOUTH JOGGERS
234TH JOHN PANTER 2H 18' 40" 97TH VM PORTSMOUTH JOGGERS
235TH LIZ DAVIES 2H 19' 19" 7TH SVL CROWBOROUGH RUNNERS
236TH ANDREW KITTS 2H 19' 20" 98TH VM KEIGHLEY & CRAVEN AC
237TH JO WHITE 2H 19' 22" 30TH VL FARNHAM TRI. CLUB
238TH BRYAN DARNEY 2H 19' 25" 25TH SVM GORING ROAD RUNNERS
239TH PENELOPE MEEKING 2H 19' 27" 20TH SL UNATTACHED
240TH ALAN SMITH 2H 20' 15" 26TH SVM HORSHAM JOGGERS
241ST DAVID EDWARDS 2H 20' 41" 27TH SVM SANDHURST JOGGERS
242ND JANE LUXTON 2H 20' 52" 8TH SVL SOUTH LONDON HARRIERS
243RD IAN SLAIDING 2H 20' 53" 99TH VM UNATTACHED
244TH SARETTE MARTIN 2H 21' 04" 31ST VL GOSPORT ROAD RUNNERS
245TH MICHAEL DUTTON 2H 21' 05" 28TH SVM GOSPORT ROAD RUNNERS
246TH SARA RICARDS 2H 21' 14" 32ND VL SANDHURST JOGGERS
247TH COLIN POOLE 2H 21' 30" 29TH SVM BLACKHEATH & BROMLEY
248TH LYNNE ROSS 2H 21' 33" 21ST SL UNATTACHED
249TH SHEILA SHEAD 2H 22' 34" 9TH SVL UNATTACHED
250TH NICK FLEEMAN 2H 22' 54" 100TH VM EEIG AMBLERS
251ST KATHRYN WAITE 2H 23' 05" 33RD VL UNATTACHED
252ND GEOFF MILLS 2H 23" 27" 30TH SVM HARDLEY RUNNERS
253RD SUE OLIVER 2H 24' 04" 34TH VL UNATTACHED
254TH ANDY BURGAN 2H 24' 05" 59TH SM UNATTACHED
255TH DAWN DAVIES 2H 24' 20" 35TH VL FITTLEWORTH FLYERS
256TH GORDON DALLAS 2H 24' 21" 101ST VM FITTLEWORTH FLYERS
257TH DENNIS DEVEY 2H 34' 37" 31ST SVM COVE JOGGERS
258TH BOB FIELD 2H 25' 47" 32ND SVM VICTORY AC
259TH PETER REED 2H 26' 22" 33RD SVM 100 MARATHON CLUB
260TH JOLANNE LE-FAYE 2H 26' 27" 36TH VL UNATTACHED
261ST AUSTIN HOULISTON 2H 26' 44" 102ND VM WORTHING STRIDERS
262ND DAVE BATEMAN 2H 26' 55" 103RD VM HASELMERE BORDER AC
263RD DANIEL CLOKE 2H 27' 00" 104TH VM UNATTACHED
264TH MARK JUSTICE 2H 27' 01" 105TH VM UNATTACHED
265TH LAUREN COATES 2H 27' 12" 22ND SL STUBBINGTON GR. & AC
266TH GILLIAN CALLISTE 2H 28' 01" 37TH VL ISTEAD & IFIELD HARRIERS
267TH RICHARD NAGEL 2H 28' 02" 106TH VM COVE JOGGERS
268TH CAROLINE FREEMAN 2H 28' 37" 38TH VL UNATTACHED
269TH MARGARET MCGILP 2H 29' 36" 9TH SVL DENMEAD STRIDERS
270TH JULIA REVILL 2H 29' 37" 11TH SVL DENMEAD STRIDERS
271ST ANNE DONALDSON 2H 30' 40" 39TH VL BLACKWATER VALLEY RUNNERS
272ND ALISON KIMBER 2H 30' 50" 40TH VL UNATTACHED
273RD JOHN COLLIER 2H 30' 56" 107TH VM SANDHURST JOGGERS
274TH LORRAINE ALBON 2H 31' 35" 41ST VL LISS RUNNERS
275TH EMMA KANTER 2H 31' 40" 42ND VL HORSHAM JOGGERS
276TH CHRISTOPHER BEAKEN 2H 31' 41" 108TH VM HORSHAM JOGGERS
277TH DAVE RICARDS 2H 32' 54" 109TH VM SANDHURST JOGGERS
278TH SALLY HARRIS 2H 33' 01" 43RD VL UNATTACHED
279TH GILES FLETCHER 2H 35' 41" 34TH SVM RNAC
280TH FAYE DACK 2H 39' 58" 44TH VL UNATTACHED
281ST RICHARD SIMPSON 2H 41' 43" 35TH SVM FLEET & CROOKHAM AC
282ND TONY ROBINSON 2H 42' 22" 60TH SM UNATTACHED
283RD GAIL WEEKS 2H 43' 03" 12TH SVL FITTLEWORTH FLYERS
284TH KATE TAYLOR 2H 44' 55" 45TH VL UNATTACHED
285TH ALAN KIFF 2H 46' 09" 35TH SVM LISS RUNNERS
286TH SEMONE MCNAMARA 2H 46' 52" 23RD SL WORTHING RUNNING SISTERS
287TH CAROL BUXTON 2H 47' 45" 46TH VL LISS RUNNERS
288TH SHARON HALL 2H 49' 30" 47TH VL WORTHING RUNNING SISTERS
289TH MOIRA REED 2H 50' 58" 13TH SVL 100 MARATHON CLUB
290TH KEITH MILES 2H 55' 39" 110TH VM CAMBRIDGE HARRIERS
291ST KAYE BRENTON 2H 56' 09" 111ST VM UNATTACHED
292ND JAN GILES 2H 56' 54" 14TH SVL ISTEAD & IFIELD HARRIERS
293RD ROWAN LEAROYD 3H 06' 13" 24TH SL PLUMPLOODDERS
294TH JO LEAROYD 3H 06' 14" 48TH VL PLUMPLOODDERS
295TH CELIA POKE 3H 09' 41" 49TH VL ISTEAD & IFIELD HARRIERS  


END OF 21KM RACE FINISHERS